Een ontdekkingsreis langs cultuur, geloof en jezelf
Voor wie?
Leerlingen uit groep 7 en 8 van het primair onderwijs
Thema’s: Diversiteit – Cultuur – Levensbeschouwing – Ontmoeting
🌍 Wat is de Week van de Ontmoeting?
In de Week van de Ontmoeting ontdekken leerlingen de rijkdom van drie religieuze culturen die ook in hun eigen omgeving aanwezig zijn: het Jodendom, Christendom en de Islam.
Door lessen, gesprekken, verhalen, symbolen en een bezoek aan een gebedshuis krijgen kinderen op een laagdrempelige manier inzicht in overeenkomsten én verschillen tussen deze culturen. Zo bouwen ze aan meer begrip, tolerantie en respect – en wordt ‘het onbekende’ een stukje minder onbekend.
📚 Opbouw van het project
De Week van de Ontmoeting bestaat uit vier lesdagen met een vaste volgorde – en ruimte voor aanpassing aan het eigen schoolschema:
Dag 1 – Inleiding & context
Leerlingen maken kennis met het project en de drie culturen. Wat is cultuur eigenlijk? En hoe zien we joodse, christelijke en islamitische invloeden terug in Twente of Overijssel?
Dag 2 – Overeenkomsten tussen culturen
Via thema’s als heilige boeken, voedselwetten, leefregels, belangrijke feestdagen en gebouwen ontdekken leerlingen dat deze religies meer gemeen hebben dan ze denken.
Dag 3 – Op bezoek bij een gebedshuis
Leerlingen brengen een bezoek aan een synagoge, kerk of moskee in de regio en komen zo écht in aanraking met een andere levenswijze.
Dag 4 – Verwerking in de klas
Met behulp van eindopdrachten (gebaseerd op Meervoudige Intelligentie) verwerken leerlingen wat ze geleerd en ervaren hebben – in werkvormen die passen bij verschillende leerstijlen.
Extra: Verdiepingsopdrachten
Voor wie verder wil kijken: opdrachten waarmee leerlingen zichzelf, elkaar én ‘de ander’ beter leren begrijpen. Zo krijgt ‘ontmoeting’ nog meer diepgang.
🎒 Wat krijg je als school?
Vizier levert een volledig lespakket waarmee leerkrachten zelfstandig aan de slag kunnen:
✅ Docentenhandleiding
✅ Lesbrieven & brochures voor leerlingen (blijven eigendom van de school)
✅ Lesmaterialen: keppel, kruis, hoofddoek
✅ Ondersteunend beeldmateriaal per lesdag
✅ Eind- en verdiepingsopdrachten
Lesondersteunend beeldmateriaal
Hier vindt u, per dag, het lesondersteunende beeldmateriaal waarvan u tijdens de lessen gebruik kunt maken:
Week van de Ontmoeting verdiepingsopdrachten
💡 Waarom meedoen?
✔️ Sluit aan bij de kerndoelen voor levensbeschouwing en burgerschap
✔️ Bevordert nieuwsgierigheid en wederzijds begrip
✔️ Versterkt het gesprek over diversiteit en samenleven
✔️ Maakt de klas rijker – in denken, voelen en ervaren
📬 Meer informatie of aanmelden?
Neem contact op met:
Marlies Bruining, adviseur bij Vizier
📧 m.bruining@vizieroost.nl
📞 06 – 572 876 89